İmplantoloji

İmplantoloji

İmplant nedir?
İmplantlar, dişetlerinizin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal materyallerdir. Yerleştirildikten sonra, üzerine protez diş yapılır.

Cerrahisiz Diş implantları

Dijital cerrahi rehberler implantların kemiğe ideal bir açıda ve ideal konumda yerleştirilmelerini sağlar. İmplant cerrahilerinde bu rehberler hekime de hastaya da büyük kolaylıklar sağlar.

Operasyon öncesinde 3 boyutlu tomografi ile hastanın çene görüntüleri elde edilir. Bu görüntülerle implant yerleştirilecek bölge çok iyi analiz edilir ve o bölgeye yerleştirilecek olan implantın boyutları, yeri ve açısı ayarlanır. Sanal ortamda tasarlanan implantların yerleştirilme yerlerini gösterecek olan plastik rehber şablonlar hazırlanır. İmplant operasyonu sırasında bu plastik şablonlar hastanın ağzına yerleştirilir  ve implantlar cerrahisiz bir şekilde rahatça kemiğe yerleştirilir.

Bu sayede implantlar çok hassas ölçümlerle kemiğe yerleştirildiğinden hasta için konforlu ve ağrısız olur , ayrıca ertesi gün hiç bir belirtisi olmaz ve kişi normal hayatına devam eder.

İmplantların Fonksiyonu Nedir?
İmplant çene kemiğinize kaynadığından dolayı, yapay dişler için sabit destek sağlarlar. İmplantlara takılan protez ve köprüler, ağzınızın içinde kaymazlar – bu, yemek yemek ve konuşmak için gereklidir. Bu sabit destek , protez ve köprülerin yanı sıra implantlar üzerine yerleştirilen kuronların, geleneksel köprü veya protezlere göre daha doğal hissedilmesini de sağlar.

Bazı bireylerde, geleneksel köprü ve protezler, yumuşak doku yaraları , zayıf destek dişler veya kusma eğiliminden dolayı rahat olarak kullanılamamakta veya hiç kullanılmamaktadır. Ayrıca, geleneksel köprüler, eksik dişin yol açtığı boşluğun her iki tarafındaki dişe tutturulmak zorundadır. İmplantların bir avantajı da, yeni dişinizi/dişlerinizi tutturmak için bitişik dişlerin kaplanmasını ve küçültülmesini gerektirmemesidir.

İmplant uygulanabilmesi için, sağlıklı dişetleriniz ve implantı destekleyecek yeterli kemiğinizin bulunması şarttır. Ayrıca, bu yapıları sağlıklı tutmayı ilke edinmeniz gerekir. Düzenli ve doğru ağız bakımı ve düzenli diş hekimi ziyareti, implantların uzun vadeli başarısında kritik öneme sahiptir.

İmplantlar genellikle diğer yöntemlerden daha pahalıdır.